Adile Naşit Vikipedi Kimdir Nereli

Adile Naşit Biyografi Nereli

Türkiye’de çok sevilen ve Türk sineması için değerli eserler de rol almış olan sanatçı 57 seneye sığrdırdığı başarıları ile günümüzde halen hayran kitlesine sahiptir. Sevimli tavırları ve özellikle gülüşü ile akıllar da yer eden Adile Naşit, Komik-i Şehir Naşit ve Amelya hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bir oğlu bulunan ancak erken yaşta oğlunu kaybeden sanatçı, eşinin vefatından sonra sinemaya dört elle sarılarak tüm hayatını adamıştır.

1985 yılında yılın annesi seçilen sanatçı, çocuklara okuduğu masallarla TRT ekranlarında bir dönem en başarılı çocuk programına da imza atmıştır.

Sanat hayatına 14 yaşında başlayan, Halide Pişkin tyatro grubunda bir dönem çalıştıktan ve İstanbul turnelerine çıktıktan sonra Muammer Karaca tiyatrosu ile sanat hayatına devam etmiştir. 1948-1951 yılları arasında Vahi Öz, Aziz Basmacı gibi değerli tiyatro sanatçıları ile bir tiyatro topluluğu kuran sanatçı, ilk göz ağrısı olarak kabul ettiği Muammer Karaca tiyatrosuna dönerek 1963-1975 yılları arasında tekrar burada tiyatro yapmıştır.

Müzikallerde de başarılı bir oyun sergileyen Adile Naşit; Şen Sazın Bülbülleri, Neşe-i Muhabbet gibi iki müzikalde de görev almıştır. 1970’lerden sonra Türk sinemasında bulunan Adile Naşit, Kartal Tibet ve Ertem eğilmez imzalı komedi filmlerinde de rol almıştır.

Adile Naşit tiyatrocu bir ailede yetişmiştir. 1937 doğumlu olan sanatçı 57 yaşında, 11 Aralık 1987 yılında İstanbul’da yaşama veda etmiştir. Bir oğlu olan sanatçı, eşinin ve oğlunun kabristanında ebedi yolculuğuna uğurlanmıştır.

adile-nasit

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*