Adnan Şenses

Adnan Şenses Vikipedi Kimdir Hayatı

1956 senesinde başladığı sanat hayatı süresince sinema filminde de rol alan Adnan Şenses, bestekar söz yazarı ve ses sanatçısıdır. Ankar da doğan ve ilköğrenimini Ankara İsmet İnönü İlkokulunda başlayan sanatçı, ilk ve orta öğrenim için İstanbul Karagümrük ilkokuluna gitti. Sonrasında el sanatlarına olan düşkünlüğü ve ailesinin ısrarlı ile marangozluk eğitimi alan ve bir süre marangoz olarak çalışan Adnan Şenses, 1956 senesinde ses sanatçısı olmak ve sanatla ilgilenmek için ilk dersini Suzan Yakar Rutkay’dan alarak sanat hayatına adım attı. Bir çok kez evlilik yapan ancak ilk evliliğini Suza Yakar ile yapan sanatçı, birçok defa bu evliliğin çocuk isteği yüzünden sonlandığını ve bir çocuk sahibi olduktan sonra Suzan hanımla tekrar görüştüğünü dile getirmiştir. Büyük bir aşk hikayesi olarak ilk evliliğinden söz etmiştir.

Türk sanat müziği sanatçısı olarak bilinen ve sanat dünyası, sevenleri adına kıymetli eserleri olan sanatçı, canlı performans da ilerleyen yaşına rağmen başarılı olmaya devam etmiştir. Son albümünde Selami şahin. Sezen Aksu ve Selçuk Tekay gibi değerli isimlerin bestelerine yer veren Adnan Şenses, diskografisinde yer alan tüm çalışmalar da başarıyı yakalayan nadir isimlerden biridir.

Adnan-Senses

Ankara radyosunda 16 sene çalışan Adnan Şenses buradan ayrıldı ve gazinolarda sagne almaya başladı. Toplam 47 film de rol alan Adnan Şenses 80 a yakın albüm çıkardı.  (45lik plaklar dahil ) Ses sanatçısı ve sinema sanatçısı olarak başarılı bir grafik sergileyen sanatçı, 2013 yılında Adnan Şenses Bir Efsanedir ismini taşıyan son albümünü çıkardı. Aynı yıl Aralık ayında hayata gözlerini yuman sanatçı, mide kanseri tedavisi görüyordu.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*