Aydın Doğan Vikipedi Kimdir Kaç Yaşında

Aydın Doğan Biyografi Hayatı Nereli

1936 yılında dünyaya gelen Aydın Doğan Gümüşhanelidir. 4 kızı olan ve işadamı olarak bilinen Doğan, şimdi ki adı Marmara üniversitesi olan, mezun olduğu yıllarda İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi adı ile anılan fakülteden mezundur. Lise öğrenimini Erzincan’da yapan ve 1958 senesinde ilk şirketini kuran Aydın Doğan, nakliyecilik, müteahhitlik, zahirecilik, ecza deposu işi ve ticari araç, radyo, lastik, iş ve inşaat makineleri gibi işler de tüccarlık yapmıştır. Başarılı bir iş hayatına sahip olan Aydın Doğan’ın Sabancılar ve Boynerler ile dünürdür.

1999 yılında aldığı devlet üstün hizmet madalyası üne kavuşan Aydın Doğan, 1979’da Milliyet gazetesini satın alarak medya sektörüne hızlı bir giriş yapmıştır. Türkiye Gazete Sahipleri Sendikasının da başkanlığı görevini 1998 de yapmaya başlayan Aydın Doğan, Tokyo’da dünya yayıncılar birliği toplantısına katılan ve burada yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk’dür.

Aydin Dogan erhŠlt Goldene Victoria fŸr seine Verdienste um Integration und die deutsch-tŸrkische VerstŠndigung

Günümüzde Radikal, Fanatik, Posta ve Hürriyet gazetelerinin kurucusu olarak bilinir. Ayrıca CnnTürk ve Kanal D gibi reytingleri yüksek televizyon kanallarının da dahil olduğu 21 televizyon kanalının da sahibidir. 1998 yılında medyadaki gücüne güç katmak ve kalifiye elemanlar yetiştirmek için Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesini açarak eğitime verdiği önemi de böylece göstermeyi başarmıştır. Petrol ofisinin de sahibi olan Aydın Doğan, Ege Üniversitesinden fahri doktora unvanı alarak 2000 yılında başarılı kariyerine bir ödül daha eklemiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*