Mazhar Alanson Vikipedi Kimdir Kaç Yaşında

Mazhar Alanson Vikipedi Kimdir Kaç Yaşında

13 Şubat 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelen Mazhar Alanson, oyuncu ve söz yazarı olmanın yanı sıra şarkıcı ve gitarist olarak sanat hayatında başarılı işlere imza atmıştır. Mazhar Fuat Özkan grubunun vokalisti olan Mazhar Alanson, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın baş trompetçisi olan Ferruh Alanson’un oğludur.

Sanatçı bir aileden geldiği için olsa gerek müzikle ilgilenmeye erken yaşlarda başlayan Mazhar Alanson lise yıllarını gitar çalarak geçirmiştir. Bir değil birden fazla müzik aletini çalabilen ve bunu genç yaşlardan itibaren yapabilen Mazhar Alanson Ted Ankara Koleji’nden hemen sonra Kadıköy Maarif Koleji’ne gitmiştir. Maarif Koleji’nden son sene atıldığı için mezun olamayan Mazhar Alanson, Fuat Güler ile 1966 yılında tanışmıştır. Yabancı şarkılara Türkçe sözler yazan, gençlik döneminde Barış Manço dahil birçok isimle çalışan Mazhar Alanson 1974 senesinde “İpucu Beşlisi” adıyla anılan müzik grubunu kurmuştur.

En az müzik kadar oyunculuğa da ağırlık veren Mazhar Alanson, oynadığı reklam ve sinema filmleri ile dikkat çeken oyunculuk kariyerine sahiptir.

Mazhar Alanson reklam filmleri;

  • Alo Garanti
  • Şapkasız Çıkmam Abi – BP Reklamı
  • Hamak şarkısı ile çektiği Garanti Bankası Reklam Filmi
  • Shop&Miles Reklamı
  • Biricik Suden ile TTNET Reklamı
  • Fuat Güner ile Anadolu Hayat Reklamı

Hale Alanson ile 1972 yılında evlenen Mazhar Alanson bu evlilikten Hilmi ve Eda isminde iki çocuk sahibi olmuştur. 2002 yılında Hale Alanson’dan ayrılan Mazhar Alanson aynı sene Biricik Suden ile evlenmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*