Münir Özkul Vikipedi Kaç Yaşında

Münir Özkul Biyografi Kimdir Kaç Yaşında

1925 yılının 15 Ağustos ayında İstanbulda doğan sanatçı İstanbul erkek lisesinde okuduktan sonra Bakırköy halk evi tiyatro topluluğunda sanat hayatına amatör olarak başladı. Sonrasında Ankara devlet tiyatrlarında ve İstanbul devlet tiyatrolarında rol alan Münir Özkul; Küçük sahne ve ses gibi özel tiyatro topluluklarında yer aldı.

Sinemaya 1950’lı yıllarda geçen ve öncesine Sadri Alışık, Cahit Irgat, Şükran Güngör ve Nevin Akkaya gibi dönemin ünlüleri ile çalışma fırsatı yakalayan Münir Özkul aile filmlerinin vazgeçilmez adamı olarak türk sinemasında yer edindi. En unutulmaz karakterlerden biri olan Kel Mahmut ise hababam sınıfı serilerinde ve sonrasında 2000’de Mehmet Ali Erbil’in rol aldığı serinin son filminde başarı ile sergilediği oyunculukları arasındadır. Özel çamlıca lisesinin müdürü rolü ile birlikte toplamda 420 filmde oynayan oyuncu, ilk dönem filmlerinde ün kazanarak başarılı bir sanat hayatına sahip olmuştur.

Uzaylı zekiye, Şaban ile Şirin ve Ana Kuzusu gibi dizilerde de rol alan sanatçı, hem tiyatro sahnesinde hem televizyon ekranında başarılı işler yapmıştır.

Munir-Ozkul

1998 yılında devlet sanatçısı olan Munir Özkul 4 evlilik yapmıştır. 3 çocuğu bulunan sanatçı halen demans hastalığı ile mücadele etmekte. Yaşamı başarılarla dolu olan Munir Özkul, mavi boncuk, gırgıriye, neşeli günler, gülen gözler ve hababam sınıfı gibi filmlerin öne çıkan karakteri olarak türk sinema severlerin gönlünde her zaman hatırlanmaya devam edecektir. Sağlık sorunları ve yaşlılık nedeni ile yeni projelerde bulunmasa da, sinema severler onu eski filmlerle hatırlamaya devam edecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*