Nejat Uygur Vikipedi Kimdir Kaç Yaşında

Nejat Uygur Vikipedi Kimdir Kaç Yaşında Boyu Kilosu Nereli

Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en büyük tiyatro sanatçılarınndan biri olan ünlü oyuncu Nejat Uygur, 10 Ağustos 1927 yılında Kilis ilimizde dünyaya gelmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamlayan büyük üstad Nejat Uygur, Siirt,Ezine ve İnetepe’de okumuş bu dönemde tiyatroya merak salmıştır.

Tiyatro’nun yanı sıra sporada merak salan usta oyuncu boksla beraber atletizm ve su topunla da ilgilenmiştir. 1950 yılında Nejla Uygurla dünya evine giren usta oyuncu Nejat Uygur, bu beraberliğinde 5 tane evlat sahibi olmuştur. 13 yıl süren Anadolu turnelerinde birçok ilde tiyatro gösterilerinde bulunmuştur. Bu turne’den sonra profesyonel anlamda Nejat Uygur Tiyatrosu’nu kurmuştur. 1998 yılında ilk ödülünü alan Nejat Uygur, kültür bakanlığınca Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır. Sırasıyla 1999,2006,2007 yıllarında tiyatroya verdiği desteklerinden dolayı En İyi Tiyatrocu ödülünü almıştır.

Usta oyuncu Nejat Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan tıkanıklardan dolayı vücudunun sol tarafında kısmi felç geçirmiştir. Bir süre hastanede kaldıktan sonra 18 Kasım 2013 günü solunum yetmezliği sebebiyle 86 yaşında vefat etmiştir.

nejat-uygur1 nejat-uygur2 nejat-uygur3

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*